RELAKSACYJNE


Choć podstawy wykonywania masażu relaksacyjnego są podobne, samych masaży tego rodzaju jest mnóstwo. Osoba, która czuje, że chciałaby się odprężyć, a jednocześnie zrobić coś dobrego dla swojego organizmu, może wybierać z całej palety masaży relaksacyjnych. Działanie każdego z nich ma punkty wspólne, ale i właściwe tylko danej technice masażu. W naszej ofercie:
  • masaż klasyczny – w wersji relaksacyjnej przeprowadzany na całym ciele lub w wybranych jego miejscach. Wykonywany na oliwce całą dłonią, kciukami bądź kostkami dłoni, ma na celu poprawienie krążenia obwodowego i przyspieszenie procesu przemiany materii. Masażysta głaszcze, ugniata, ostukuje, uciska ciało, dzięki czemu pacjent odpręża się.
  • masaż stemplami ziołowymi – wykonywany za pomocą stempli, w których, według tradycyjnej tajskiej receptury, znajdują się: kurkuma, trawa cytrynowa, kafir, kamfora, zieloną herbatę, goździki, kardamon. Masażysta najpierw delikatnie uciska wybrane punkty na ciele pacjenta, później, kiedy temperatura rozgrzanych stempli maleje, jego ruchy są coraz mocniejsze. Ten rodzaj masażu relaksacyjnego pozwala pozbyć się bólu mięśni i uczucia ciągłego zmęczenia.
  • masaż gorącymi kamieniami – na ciele pacjenta rozkłada się, zgodnie z dalekowschodnią teorią czakr, czyli ośrodków energii, kamienie właśnie w punktach energetycznych. Masażysta przesuwa rozgrzane kamienie wzdłuż meridianów, czyli kanałów, którymi energia przepływa przez nasz organizm. Masaż relaksacyjny gorącymi kamieniami nie tylko uspokaja, ale i wzmacnia odporność.
  • masaż Lomi Lomi – ten rodzaj masażu relaksacyjnego wywodzi się z Hawajów, gdzie z kolei wierzy się w przepływ przez organizm energii Mana. Masaż obejmuje całe ciało, masażysta wykonuje go przedramionami, a jego ruchom towarzyszą elementy tańca. Wszystko po to, by właściwie pokierować płynącą przez organizm energią. Warto wiedzieć, że na Hawajach słowem „lomi” oznacza się właśnie masaż.
  • masaż czekoladowy – zabieg, podczas którego wykorzystuje się elementy masażu klasycznego, jednak z towarzyszeniem gorącej prawdziwej czekolady i olejku do masażu. Ten masaż relaksacyjny poprawia nastrój i pozostawia na skórze zapach czekolady, który z kolei aktywizuje również produkcję endorfin, czyli hormonów szczęścia. Co więcej, dzięki zawartym czekoladzie flawonoidom i antyoksydantom, masaż neutralizuje działanie wolnych rodników w organizmie.
  • masaż ujędrniający (antycellulitowy) – polega na rozbijaniu tkanki tłuszczowej na mniejsze cząstki, wykorzystuje, jak większość masaży relaksacyjnych, elementy masażu klasycznego. Efektem masażu ujędrniającego jest zmniejszenie cellulitu, dzięki uzyskaniu większego napięcia skóry, wzmocnieniu włókien kolagenowych i elastynowych. Masaż ujędrniający wykonuje się na pośladkach, nogach, biodrach i brzuchu.
  • masaż dla kobiet w ciąży – choć większości masaży nie stosuje się, profilaktycznie, u kobiet w ciąży, przyszłe mamy mogą skorzystać z zabiegu stworzonego specjalnie dla nich. Jego celem jest odciążenie i zniwelowanie bólu w odcinku lędźwiowo-krzyżowym, na karku, szyi i w barkach. Podczas zabiegu wykonywane są delikatne naciski, redukujące napięcie mięśniowe i usprawniające krążenie krwi i limfy.


Masaż relaksacyjny: wskazania i przeciwwskazania
Nie istnieją żadne konkretne wskazania do masażu relaksacyjnego – jego efektem jest przede wszystkim wewnętrzne uspokojenie, pozbycie się stresów, zmniejszenie napięcia mięśni i odprężenie, jak również poprawienie krążenie krwi i limfy, regulacja gospodarki wodnej, a nawet zwalczenie bezsenności. Masaż relaksacyjny nie jest zabiegiem leczniczym, więc nie potrzeba na niego żadnego skierowania, większość osób może z niego skorzystać.
Istnieją jednak pewne przeciwwskazania, właściwe konkretnym rodzajom masażu relaksacyjnego – wybranie się na taki zabieg może nie być możliwe w przypadku osób z chorobami układu krążenia, chorobą nowotworową, hemofilią. Nie wszystkie masaże wykonuje się u kobiet w ciąży, w trakcie infekcji wirusowych i bakteryjnych oraz przy chorobach skóry. W takich przypadkach wybranie się na nawet tak delikatny zabieg, jakim jest masaż relaksacyjny, należy skonsultować z lekarzem.