Wróć do listy

Botox


Botox jest zabiegiem pozwalającym usunąć zmarszczki, które powstały na skutek ”zagniatania” skóry przez mięśnie. Najczęściej tą metoda usuwana jest zmarszczka miedzy brwiami, zmarszczki wokół oczu oraz zmarszczki poprzeczne czoła. Do zabiegu wykorzystywana jest oczyszczona postać toksyny botulinowej typu A. Wstrzyknięcie odpowiednich, niewielkich dawek preparatu likwiduje i zapobiega zmarszczkom mimicznym wywołanym przez kurczenie się mięśni twarzy. Dzięki działaniu preparatu następuje relaksacja mięśni, co pozwala odzyskać łagodny, wypoczęty wyraz twarzy.

Pierwsze efekty zabiegu widoczne są już po kilku dniach, ale efekt końcowy uzyskujemy dopiero po około dwóch tygodniach. Po upływie 14 dni pacjent zaproszony jest na wizytę kontrolną. Relaksacja mięśni utrzymuje się przez 4-6 miesięcy. W tym czasie skóra odpoczywa, zmarszczki wygładzają się, a mięsień „oducza” się skurczu – dając naturalny i wypoczęty wygląd.

Zabieg wykonywany jest przez lekarza i należy do jednej z najczęściej wykonywanych procedur medycznych.

Botox jest również wykorzystywany w leczeniu nadmiernej potliwości – jest on bezpośrednio wstrzykiwany w obszar pach lub w inne wybrane miejsce. Powstrzymuje działanie nerwów, które połączone są z gruczołami wydzielania zewnętrznego. W efekcie wydzielanie potu zostaje zahamowane.

Botox znajduje również zastosowanie w likwidowaniu wysokiego uśmiechu tzw. Gumi smile oraz „ zadartej brody”.
Preparat podawany jest podskórnie lub domięśniowo za pomocą cienkiej igły i nie należy do procedur bolesnych. Osoby szczególnie wrażliwe mogą być znieczulone miejscowo.

Zabieg na ogół nie pozostawia śladów. Zdarza się lekkie zaczerwienienie, które zwykle ustępuje po około godzinie. Po zabiegu możesz wrócić do pracy i codziennej aktywności. Musisz jednak pamiętać, że przez kolejne kilka tygodni nie rekomenduje się zabiegów wykorzystujących fale radiowe, głęboką podczerwień czy zabiegów laserowych. Osłabią one oraz skrócą czas działania preparatu.

Przeciwskazania:
  • stosowanie antybiotyków,
  • stany grypowe,
  • zaburzenia przewodnictwa nerwowo – mięśniowego (miastenia gravis, zespół Lamberta Eatona)
  • zaburzenia krzepnięcia krwi
  • stosowanie leków antykoagulacyjnych (m.in.: aspiryna)
  • ciąża
  • karmienie piersią